Jak zacząć trekking? Kompletny poradnik
Po pierwsze: dlaczego warto zacząć?
Trekking to nic innego jak piesza wędrówka. Może trwać kilka godzin lub kilka dni – tak naprawdę zależy to od Ciebie. Miejsce również. Na trekking można wyruszyć zarówno w góry, jak i tereny nizinne. W zależności od terenu, po którym się przemieszczasz, można wyróżnić kilka odmian trekkingu. Najpopularniejszą odmianą jest oczywiście trekking klasyczny, czyli trekking górski, który jest formą pośrednią między wspinaczką a pieszą wędrówką. Inne rodzaje trekkingu to:
-
trekking pustynny,
-
trekking tropikalny,
-
trekking rzeczny,
-
trekking lodowcowy,
-
trekking polarny.
Co warto podkreślić? Przede wszystkim to, że trudność trasy ustalasz Ty sam. Nie chodzi o to, aby porywać się z motyką na słońce i to jest w trekkingu najpiękniejsze! Pieszą wędrówkę może uprawiać każdy, nawet osoby w podeszłym wieku, czy takie, które nie uprawiają żadnych sportów. Wystarczy dostosować tempo i trasę. Dlaczego warto rozpocząć przygodę? Warto tutaj podkreślić zalety prozdrowotne trekkingu. Regularne, średnio intensywne wędrówki obniżają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, piersi, płuc, tarczycy i endometrium. Warto także dodać, że regularne piesze wędrówki oznaczają intensywny trening niemal całego ciała: nóg, rąk, stawów, bioder, brzucha i szyi.
Co zabrać na trekking?
Aby wędrówka była udana, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Co powinieneś zabrać? Wiele zależy od trudności trasy oraz tego, czy trekking będzie jedno, czy kilkudniowy. W przypadku krótszej wyprawy tak naprawdę nie będzie Ci wiele potrzebne. Na pewno musisz zadbać o:
-
zapas świeżej wody,
-
drobną apteczkę (na wypadek skręcenia kostki, pogryzienia przez owady, skaleczenia, drobnych urazów),
-
przekąska (np. baton energetyczny, banan),
-
naładowany telefon i powerbank (jeśli wyruszasz w nieznany teren, może Ci się przydać),
-
kompas,
-
okulary przeciwsłoneczne,
-
krem z filtrem.
To by było na tyle. To kilka zwykłych, a jednocześnie bardzo przydatnych akcesoriów, które większość z nas ma w swoim domu. Nieco więcej przygotowań wymaga od nas kilkudniowa wyprawa. Tutaj warto zaopatrzyć się w:
-
dobrej jakości namiot i śpiwór,
-
odpowiedni zapas prowiantu (kanapek, batonów energetycznych),
-
nieco lepiej wyposażonej apteczki (bandaż, leki na wypadek zatrucia, środek do odkażania ran, leki przeciwbólowe),
-
naczynia turystyczne (przygotowanie posiłku w plenerze to kapitalna przygoda),
-
latarkę,
-
mapę lub GPS.
Do tego pamiętaj, aby zawsze odpowiednio się rozgrzać. Szczególnie jeśli na co dzień nie ćwiczysz, a Twoja jedyna aktywność to biegnięcie na przystanek, aby zdążyć na odjeżdżający autobus. Tutaj nie ma żartów – naciągnięcie mięśnia, czy skręcenie kostki w trudnym terenie może zdarzyć się najlepszym, jednak najczęściej przydarza się właśnie osobom, które nie zachowały ostrożności i zdrowego rozsądku. Pamiętaj więc, aby zawsze przed trekkingiem nieco rozgrzać mięśnie. Drobne rozciąganie i rozruch na pewno nie zaszkodzą!
Jaki sprzęt do trekkingu będzie Ci potrzebny?
Warto również opowiedzieć co nieco o sprzęcie. Same akcesoria to sprawa drugorzędna, ponieważ wiele zależy od celu wyprawy, trudności trasy, czy po prostu Twojego podejścia do trekkingu. Jest jednak kilka kluczowych elementów, o które po prostu musisz zadbać. Tutaj trzeba wyróżnić:
-
kijki do nordic walking – dzięki nim nie tylko będzie Ci się wygodniej poruszać, ale także rozruszasz dużo więcej mięśni,
-
wygodne buty – tutaj sugerujemy postawienie na solidnej klasy producenta i buty dedykowane do pieszych wędrówek,
-
pojemny plecak – musi pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria, a jednocześnie nie ciążyć Ci i Cię nie uwierać,
-
bielizna termoaktywna – w zależności od warunków atmosferycznych uchroni Cię przed przegrzaniem lub przemarznięciem i rozchorowaniem się,
-
kurtka przeciwdeszczowa – zawsze warto mieć ją w plecaku na wypadek niespodziewanego deszczu.
Pamiętaj, że od odpowiedniego przygotowania oraz sprzętu zależy nie tylko powodzenie samej wyprawy, ale także Twój komfort. Wielokilometrowy marsz w niewygodnych butach nie przekreśli treningu, czy pięknych widoków, ale z pewnością nie będzie dla Ciebie przyjemny. Dobierz więc dobrej klasy obuwie, wygodny i pojemny plecak, spakuj to, co niezbędne i ruszaj w drogę!