Jak chodzić z kijkami trekkingowymi? Praktyczny poradnik
Ktoś mógłby powiedzieć, że w chodzeniu nie ma nic skomplikowanego. I w tym stwierdzeniu na pewno jest wiele racji. Ale trzeba mieć na uwadze, że nordic walking, aby przyniósł oczekiwane korzyści dla zdrowia, powinien być uprawiany z zachowaniem kilku zasad. Dzięki temu nie tylko poczujesz się lepiej, zadbasz o swoją kondycję w pełni, ale także nie zrazisz się do kontynuowania aktywności. Jak chodzić z kijkami trekkingowymi? Na co zwracać uwagę? O czym pamiętać? O tym w naszym najnowszym poradniku!
Dla kogo jest nordic walking?
Popularne „chodzenie z kijkami”, czyli nordic walking, to aktywność praktycznie dla każdej osoby – także osób otyłych, starszych, czy takich, które nigdy nie uważały siebie za osobę szczególnie wysportowaną, czy aktywną. Sport ten został wymyślony w Finlandii w latach 20. XX wieku. O ile początkowo wykorzystywano go jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych, tak szybko zdano sobie sprawę, że korzyści płynące z regularnych spacerów z kijkami są naprawdę spore.
Dla kogo jest nordic walking? Po kijki sięgają nie tylko ludzie młodzi, ale przede wszystkim seniorzy, a także osoby, które wracają do regularnych ćwiczeń po przebytej chorobie lub urazie – nie tylko sportowcy, ale również „cywile”, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. To doskonała alternatywa dla samodzielnych ćwiczeń w domu, możliwość spotkania się w grupie i spędzania regularnie czasu na świeżym powietrzu. Jednocześnie same spacery z kijkami nie przeciążają organizmu i nie wymagają ogromnego przygotowania.
Jakie korzyści daje chodzenie z kijkami? Przede wszystkim:
• angażuje do pracy wiele partii mięśniowych (m.in. mięśnie klatki piersiowej, ramion, brzucha, są wykorzystywane bicepsy i tricepsy),
• praca mięśni jest symetryczna, nie obciążająca,
• rozwija siłę i wytrzymałość,
• „zmusza” do regularnych spacerów na świeżym powietrzu,
• redukuje stres,
• poprawia wydolność i ogólną kondycję organizmu,
• wzmacnia serce,
• zwiększa pojemność płuc.
A to wciąż nie wszystkie zalety nordic walkingu!
Jak prawidłowo chodzić z kijkami?
Jak chodzić z kijkami, żeby nie tylko przyniosło to oczekiwane efekty, ale też, żeby nie nabawić się kontuzji? Najlepiej od razu to sprawdzić, żeby nie utrwalać w sobie złych nawyków. Później będzie Ci trudniej z nich zrezygnować, a na którymś etapie treningów po prostu zaczną blokować dalszy rozwój. Najważniejszym elementem prawidłowej techniki nordic walkingu jest dbanie o to, by kończyny trenującego zachowywały się jak podczas chodu – chodzi o to, aby poruszały się naprzemiennie. Ważne są również wygodne buty dzięki którym trening okaże się jeszcze bardziej przyjemny o komfortowy.
Kijek powinno się wbijać w połowie długości między jedną a drugą stopą. Gdy wbijesz kij, zadbaj o to, by staw łokciowy był wyprostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu się. Pilnuj tego z każdym krokiem! Na pierwszym spacerze możesz czuć się dziwnie, a chodzenie z kijkami wyda Ci się mało intuicyjne. Ale bez obaw – to tylko kwestia przyzwyczajenia! Już po kilku dniach przekonasz się, że nordic walking jest przyjemny i prosty.
Jak ustawić kijki do nordic walking? To bardzo proste. Pamiętaj, aby kij był ustawiony tak, aby ramię w stawie łokciowym zginało się pod kątem prostym. U osoby początkującej może to być nawet 100°. Z czasem ten nawyk również wejdzie Ci w krew. A to niezwykle ważne, ponieważ w chodzeniu z kijkami praca rąk odgrywa ogromną rolę. Tutaj trzeba zaangażować wiele partii mięśni, nie tylko nogi. W ten sposób całe ciało będzie pracować, a efekty dostrzeżesz na wielu polach: od poprawy ogólnej kondycji, wzmocnienia mięśni ramion, nóg, czy pleców.
Jak dobrać kijki do nordic walking?
Zacznijmy od długości kijków do nordic walking. Dla początkujących piechurów może to być spora zagwozdka, jednak nie ma wartości, której należałoby się kurczowo trzymać, a to za sprawą różnego ukształtowania terenu. Można jednak przyjąć, że kije trekkingowe najlepiej będą Ci służyć, gdy ich górna krawędź jest równo lub minimalnie wyżej od poziomu twojego łokcia. Jednak dla osób, które uwielbiają chodzić z kijkami w terenie bardziej górzystym, zaleca się krótsze kijki. Najlepiej wybrać po prostu model z regulacją długości – w ten sposób będziesz mógł z łatwością dobrać najlepszą wartość dla siebie.
O długości kijków trekkingowych już nieco wiesz. Warto jednak powiedzieć kilka słów o rączkach i paskach. Rączki w kijkach są niezwykle ważne, ponieważ w dużej mierze decydują o wygodzie. Zwróć więc uwagę, czy same paski przymocowane do rękojeści również mają możliwość regulacji – dzięki temu bez problemu dopasujesz wielkość „pętelki” do rozmiarów dłoni... Z kolei sama rękojeść to kwestia bardzo indywidualna. Po prostu musi dobrze leżeć w Twojej dłoni. W ten sposób każdy spacer będzie po prostu wygodniejszy. Pamiętaj, żeby nie ściskać rękojeści za mocno – w ten sposób jedynie nabawisz się obtarć, czy pęcherzy na dłoniach.
Gdzie chodzić z kijkami?
Dla wielu osób problemem może być wybór miejsca na nordic walking. Jeśli mieszkasz w centrum miasta, to spacer z kijkami przez ruchliwą ulicę będzie mało przyjemny. Jednocześnie nordic walking zachęca do wyszukiwania ciekawych, zielonych miejsc w okolicy. Takie są przecież w każdym mieście, nie mówiąc już o terenach podmiejskich! Zmienne ukształtowanie terenu, piękne widoki, zachęcająca zieleń… wszystko to urozmaici Ci spacery, a poza ogólnym rozwojem dojdzie do tego także zaleta trudna do przecenienia, czyli poprawa samopoczucia. Nordic walking można traktować przecież jako przyjemny sposób na odpoczynek po trudnym dniu w pracy. Z tej perspektywy chodzenie z kijkami jest aktywnością absolutnie dla każdego!