Ćwiczenia dla dzieci. Jak zachęcić maluchy do sportu
Dlaczego sport dla dzieci jest tak ważny?
Nie jest wielką tajemnicą, że wielu dzieciom brakuje obecnie aktywności fizycznej, a statystyki pokazują, że rośnie odsetek maluchów, które mają nadwagę. Wiele statystyk jest wręcz zatrważających! Jeśli nie chcesz, aby u Twojej pociechy wystąpił ten sam problem, to możesz jej zaproponować ćwiczenia ogólnorozwojowe, czy po prostu wybrany sport, jak piłka nożna, jazda na rowerze, czy basen. Nie polegaj również na samym wuefie w szkole. Dlaczego? Ponieważ wiele maluchów w ogóle na nim nie ćwiczy, a poza tym… cóż, nie da się ukryć, że z pewnością wielu wuefistów to ludzie z pasją, jednak równie duża grupa częściej zniechęca dzieci do aktywności fizycznej – zwłaszcza te wrażliwsze dzieci.
Ruch jest więc ważny dla zdrowia malucha. Jednak w jaki jeszcze pozytywny sposób może wpłynąć na dziecko? Sport przede wszystkim wzbudza u dzieci poczucie odpowiedzialności, systematyczności oraz pokory. Mogą to być sztuki walki, piłka nożna, pływanie, czy tenis – z każdego z tych sportów Twoja pociecha wyniesie wiele korzyści związanych z kształtowaniem się charakteru. Wytrwałość, poczucie celu, ambicja – to wszystko cechy sportowców, czy tzw. ludzi sukcesu, którzy zaczęli właśnie od sportu od najmłodszych lat. Poza tym, kto wie, może w Twoim domu rośnie przyszła Iga Świątek, Marcin Gortat, czy Robert Lewandowski? Warto stymulować pociechę już od najmłodszych lat!
Jak zachęcić dziecko do sportu?
Najważniejsza zasada: do niczego nie zmuszaj swojej pociechy. Niech samo odnajdzie w sobie radość z ćwiczeń, a kolejne treningi będą celem samym w sobie. Dookoła mamy masę przykładów rodziców, którzy próbowali rekompensować swoje własne ambicje zmuszaniem dzieci do uprawiania sportu, tańca, czy nauki gry na instrumencie. Nie idź tą drogą! Najlepszym sposobem, zdaniem psychologów, jest po prostu stymulowanie dziecka. Obejrzyjcie razem mecz koszykówki lub piłki nożnej. Spodobało się Twojemu dziecku? W takim razie pokopcie razem piłkę lub porzucajcie do kosza. Jeśli maluch nadal wykazuje zainteresowanie, to zabierz go na trening lokalnej drużyny. Dzięki temu dziecko złapie bakcyla i przesiąknie chęcią do trenowania.
Kolejna ważna sprawa: dzieci naturalnie mają więcej energii niż my, szczególnie te młodsze. Możesz nam wierzyć, że codzienna dawka ruchu pomoże im rozładować drzemiące w nich emocje. Tutaj świetnie sprawdza się regularna:
- Jazda na rowerze – wspólne, rodzinne wycieczki rowerowe to doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu.
- Basen – pływanie angażuje niemal wszystkie mięśnie, rozwijając wydolność płuc i pracę serca.
- Ścianka wspinaczkowa – wiele ścianek przystosowanych jest właśnie dla dzieci. Dla maluchów to nie tylko doskonały sposób na rozwinięcie koordynacji ruchowej, odwagi, elastyczności i siły, ale także ogromna frajda.
- Tańce – zajęcia taneczne dadzą dziecku frajdę, pozwolą poznać nowych przyjaciół, a także pozwolą się wyszaleć.
- Sztuki walki – tutaj wybór jest spory, bo możecie wspólnie wybrać kung-fu, judo, czy choćby karate. Wielu wybitnych trenerów prowadzi zajęcia dostosowane dla dzieci, które nie tylko uczą maluchy jak się bronić (to przeciwieństwo uczenia agresywnych zachowań!), ale także dodają im pewności siebie i pokory.
A tak naprawdę to tylko kilka przykładów. Twoje dziecko przecież może zainteresować się tenisem, squashem, piłką nożną, siatkówką, czy nawet hokejem! Ważny jest zawsze ten pierwszy krok i pozwolenie dziecku na zmianę zdania. Nie denerwuj się, jeśli po kilku treningach piłki nożnej, na które zawoziłeś malucha, ten powie Ci, że to nie to. Naprawdę rzadko się zdarza, aby to ten pierwszy wybór był najlepszy.
Najlepsze ćwiczenia dla dzieci w domu
Ciekawą opcją, szczególnie na deszczowe dni, czy w ogóle okres jesienno-zimowy, są wspólne ćwiczenia w domu razem z dzieckiem. Wspólne to słowo klucz. W ten sposób nie tylko pokażesz dziecku, że sport jest super, ale także wspólnie spędzicie czas. Jak może wyglądać taki trening? Zacznijcie od ćwiczeń rozciągających:
- krążenia ramionami,
- łapanie rąk za plecami w celu uzyskania tzw. agrafki,
- bieg w miejscu z unoszeniem jak najwyżej kolan,
Takie ćwiczenia z jednej strony pozwolą dziecku się rozciągnąć, zaś z drugiej zminimalizują ryzyko kontuzji. Po nich możecie przejść do:
- obrotów głową w jedną i w drugą stronę,
- skłonów do stóp w pozycji siedzącej z wyprostowanymi nogami,
- wypadów raz jedną, raz drugą nogą, stojąc.
Kolejnymi, niezwykle uniwersalnymi ćwiczeniami mogą być:
- mostek,
- mostek z podniesioną nogą,
- świeca
- nożyce,
- unoszenie bioder na pośladki i uda,
- skakanie na skakance.
Wystarczy do tego odpowiedni strój gimnastyczny i… tyle! Przy odrobinie kreatywności codziennie będziecie mogli wykonać inny trening, który nie tylko poprawi Wasze zdrowie, ale także wzmocni więź dziecka z rodzicem. Koniecznie wypróbujcie nasze pomysły!