Zadzwoń i zamów: 44 711 15 10
Idosell security badge

Odzież do biegania na lato. W co się ubrać

2022-07-01
Odzież do biegania na lato. W co się ubrać

Jakie okulary sportowe do ochrony przed słońcem?

Nie jest tajemnicą, że oczy należy odpowiednio chronić przed słońcem. Dlaczego? Ponieważ promienie słoneczne są wyjątkowo szkodliwe dla oczu. Promieniowanie UVB ma największy wpływ na rogówkę. Natomiast promieniowanie UVA pochłania przede wszystkim soczewka. Co Ci może w takim razie grozić? Całkiem sporo. W przypadku krótkotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne może dojść do dyskomfortu oraz takich objawów, jak choćby zaczerwienienie oczu. Dodatkowo może pojawić się poczucie suchości lub piasku pod powiekami, co zdecydowanie wpływa na zmniejszenie komfortu uprawiania ulubionej aktywności sportowej.

To w przypadku krótkotrwałej ekspozycji na słońce. A co, jeśli trenujesz regularnie bez odpowiednich okularów sportowych? W takiej sytuacji promieniowanie może powodować poważne, a czasami nawet nieodwracalne choroby i uszkodzenia oczu. Do nich zaliczamy: zwyrodnienie plamki żółtej, nowotwory oczu i skóry powiek, zaćmę, posłoneczne uszkodzenie rogówki, a to tylko część zagrożeń. Właśnie dlatego odpowiednie okulary przeciwsłoneczne sportowe powinny być podstawowym elementem Twojego ekwipunku. Nie chodzi nam jednak o byle jakie modele, a o te, które posiadają filtry odpowiedniej jakości, które zablokują promieniowanie UVA i UVB. Do takich z pewnością można zaliczyć okulary sportowe Rudy Project.

Na co zwrócić uwagę w przypadku filtrów w okularach? Na to, aby posiadały filtr UV 400. To wartość, która określa maksymalną długość fal, które są blokowane przez filtr. Promieniowanie UV-A emituje fale o długości od 315 do 380 nanometrów, z kolei UV-B od 280 do 315 nm, zaś UV-C od 100 do 280 nm. Zatem okulary wyposażone w filtr UV 400 całkowicie blokują szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie ultrafioletowe, zapewniając Ci komfort ruchu, a także bezpieczeństwo.

 

Co wyróżnia okulary sportowe z polaryzacją?

Jeśli uprawiasz sporty wodne, to z pewnością odczułeś już dyskomfort spowodowany promieniami słonecznymi odbitymi od tafli wody. Te naprawdę potrafią oślepić, co jest po prostu niebezpieczne. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiednie okulary sportowe z polaryzacją. Jak działają? To bardzo proste: soczewki polaryzacyjne redukują odbłyski oraz poprawiają kontrast widzenia. Tutaj warto rozwinąć nieco teorię – chodzi o to, że promienie świetlne rozchodzą się wertykalnie i horyzontalnie. O ile pionowe promienie nie wpływają negatywnie na nasze widzenie, to poziome powodują poważny dyskomfort. Tutaj do gry wchodzą okulary sportowe z polaryzacją, które usuwają oślepiające promienie horyzontalne, żebyś mógł skupić się na przyjemności czerpanej z aktywności sportowej.

W jakich sytuacjach sprawdzą się tego typu okulary? Choćby w przypadku:

  • jazdy na nartach – nasłonecznienie na stoku może być o wiele bardziej dotkliwe, ponieważ promienie światła padają z góry, ale też odbijają się od śniegu, przez co uszkadzają wzrok i po prostu nas oślepiają,

  • jazdy na rowerze – okulary nie tylko ochronią Cię przed odbitym światłem, zmniejszając ryzyko wypadku, ale także zwiększą widoczność w przypadku złych warunków pogodowych (nie wspominając o ochronie przed różnymi obiektami wpadającymi do oczu),

  • jazdy na rolkach – ochronią Cię przed sytuacją, w której promienie słoneczne (również te odbite od różnych obiektów) oślepią Cię, doprowadzając do groźnego wypadku.

 

A to wciąż nie wszystko, ponieważ okulary sportowe sprawdzą się również w przypadku biegaczy, piechurów, czy miłośników sportów wodnych, np. kajakarzy.

 

Hurom H310A

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary sportowe?

Przede wszystkim w przypadku okularów sportowych kluczowa jest ich funkcjonalność. Tutaj bez wątpienia należy postawić na sprawdzonego producenta o nieposzlakowanej opinii, który nie tylko dobrze projektuje swoje modele, ale również dba o materiały najwyższej jakości użyte w trakcie produkcji. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, wybierając okulary sportowe? Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby:

  • okulary dobrze przylegały do twarzy – modele sportowe zwykle posiadają dynamiczny kształt, są opływowe i leżą blisko skóry, więc muszą być wygodne i dobrze dopasowane,

  • miały odpowiednio duże szkła, by chronić oko przed promieniowaniem odbijanym od śniegu czy wody. Do tego nie powinny zaburzać pola widzenia. W za małych szkłach będzie Ci niewygodnie, zwłaszcza że będzie Ci przeszkadzać granica okularów,

  • posiadały odpowiedni filtr UV – możesz również wybrać okulary polaryzacyjne, które są rozwiązaniem chroniącym oczy przed działaniem promieniowania UV oraz przed dyskomfortem z powodu odbijanych refleksów.

 

Jeśli zwrócisz uwagę na wszystkie te czynniki, to z pewnością dobierzesz najlepsze okulary sportowe do swoich potrzeb. Powodzenia na treningu!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 192 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Wszystko zgodnie z opisem. Polecam
2024-04-25
.
pixel