Jak nauczyć dziecko pływać? Te akcesoria Ci się przydadzą

2022-09-12
Jak nauczyć dziecko pływać? Te akcesoria Ci się przydadzą

Kiedy rozpocząć naukę pływania u dzieci?

 

Zacznijmy od tego, jaki wiek jest najlepszy na naukę pływania, ponieważ wokół tego tematu narosło wiele mitów. Oczywistym jest, że z noworodkiem nie powinno się iść na basen, czy do wody morskiej. Jednocześnie naukę pływania warto zacząć jak najwcześniej. Z pewnością choć raz spotkałeś dorosłą osobę, która nie potrafi pływać i odczuwa wręcz lęk przed wchodzeniem do wody (szczególnie głębszej). W dorosłym wieku nauka może sprawić wiele problemów, a największym jest właśnie przełamanie swoich lęków. Choćby dlatego warto zadbać o naukę pływania u swojego dziecka.

 

No to od początku: kiedy zacząć naukę pływania? Jak najwcześniej. Już 3-miesięczne maluchy mogą kąpać się w płytkich brodzikach, pluskając się w wodzie. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do środowiska wodnego. To również dobry czas, aby rozpocząć proste zabawy ruchowe. Warto tutaj podkreślić, że w brodzikach na basenach, czy w aquaparkach woda jest filtrowana, odkażana i utrzymywana w odpowiedniej temperaturze dostosowanej dla najmłodszych. Nie musisz się więc o to obawiać. W razie wątpliwości możesz o to również zapytać ratownika.

 

Kiedy rozpocząć kolejne kroki? To dość indywidualna kwestia uzależniona od rozwoju dziecka, ale możemy podpowiedzieć, że:

 

  • 3-12 miesięczne maluchy możesz śmiało oswajać z wodą w basenikach, czy wanienkach,

  • dzieci w wieku 1-2 lat mogą rozpocząć naukę konkretnych ruchów w wodzie, wstrzymywania oddechu, czy zanurzania pod wodą (warto zaopatrzyć się w deskę do pływania lub piankową rurkę!),

  • dzieci w wieku 3-4 lat mogą rozpocząć właściwą naukę pływania,

  • 5-letnie dzieci, które wcześniej były zaznajomione z podstawami poruszania się w wodzie (i jednocześnie oswoiły się z wodą) mogą śmiało uczyć się konkretnych stylów pływania, takich jak kraul, żabka, czy pływanie na plecach.

 

Dlaczego warto uczyć dziecko pływania?

 

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, błędnie wychodząc z założenia, że nauka pływania sprowadza się do tego, aby dziecko mogło się bawić w wodzie. Nic bardziej mylnego! Do zalet pływania u dzieci można zaliczyć choćby:

 

  • harmonijny rozwój koordynacji ruchowej,

  • pomoc w rehabilitacji (np. dzieci niepełnosprawnych),

  • zwiększenie odporności (chłodna woda hartuje organizm),

  • rozbudowę mięśni, prostowanie kręgosłupa i korektę postawy ciała,

  • zwiększenie pojemności płuc,

  • pozbycie się strachu związanego z wodą.

 

Nic dziwnego, że pływanie jest stałym elementem treningu tak wielu sportowców. Przecież w trakcie pływania rozwijamy niemal wszystkie mięśnie, zwiększając ogólne zdrowie, siłę, sprawność, czy rzeźbiąc sylwetkę. Możesz być pewien, że jeśli odpowiednio wcześnie wdrożysz naukę pływania to nie dość, że Twoje dziecko szybko załapie podstawy, to jeszcze wyślesz mu pozytywny przekaz, że sport i ruch to zdrowie! Wszystkie badania pokazują jasno, że dzieci, które spędzają aktywnie czas od wczesnego dzieciństwa, są dużo mniej narażone na wiele chorób w dorosłym życiu (otyłość, miażdżycę, problemy z sercem, czy ogólnym zdrowiem).

 

Jak nauczyć swoje dziecko pływać?

 

Przede wszystkim zastosuj się do zasady kilku kroków, dostosowując poziom „lekcji” do wieku i rozwoju dziecka – pisaliśmy o tym na początku poradnika. Z pewnością najtrudniejsze będzie przyzwyczajenie dziecka do zanurzenia głowy w wodzie. Jednocześnie od tego należy rozpocząć naukę. Tak naprawdę początek to oswajanie malucha z wodą. Bez tego nie ma mowy, aby zrobić kolejny krok. Pamiętaj przy tym, aby nie robić tego na siłę, np. wylewając dziecku znienacka wodę na głowę.

 

Jeśli natomiast chodzi o samą naukę pływania, to warto skorzystać z pomocy instruktora. Z pewnością na pobliskim basenie prowadzone są zajęcia dla dzieci – możesz z nich skorzystać, zapisując swoją pociechę. Z pewnością licencjonowany instruktor będzie wiedział, jakie metody nauki są najlepsze. Do tego dziecko będzie absolutnie bezpieczne.

 

Co Ci się przyda w trakcie nauki pływania? Przede wszystkim:

 

  • okulary pływackie (szczypiące oczy mogą zrazić dziecko do pływania),

  • wygodny czepek pływacki,

  • dobrej jakości strój kąpielowy (który nie będzie obcierać malucha),

  • pianki basenowe,

  • deska do nauki pływania.

 

Mamy nadzieję, że nasz zwięzły poradnik ułatwi Ci naukę pływania z dzieckiem. Nie zapomnij o tym, aby regularnie nas odwiedzać – z pewnością przygotujemy kolejne poradniki. Powodzenia i dobrej zabawy na basenie!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 210 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-19
Szybka i sprawna realizacja zamówienia. Ręczniki grube, mięsiste, dobrej jakości
2024-08-12
Długi czas realizacji , pomniejszona rozmiarowka.
pixel